Εορτολόγιο:
Αντώνιος, Αντώνης, Αντώνας, Τόνης, Τόνυ, Αντωνάκος, Νάκος, Αντωνάκης, Αντωνία, Αντωνούλα, Τόνια

Ατυχία και αναποτελεσματικότητα στοίχισαν στις Μικτές ΕΠΣΡ

Με δύο ήττες αποχαιρέτισαν την τρέχουσα ποδοσφαιρική σεζόν οι Μικτές ομάδες της ΕΠΣ Ρεθύμνου, αφού δεν τα κατάφεραν χθες στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», με αντιπάλους τις Μικτές ομάδες της ΕΠΣ Λασιθίου. Οι Παίδες ηττήθηκαν με 3-6, μην καταφέρνοντας να πάρει έστω ένα βαθμό, τερματίζοντας στην 4η θέση του Κρητικού Ομίλου. Την ήττα γνώρισαν στη συνέχεια και οι Νέοι με 1-0, αν και ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, χωρίς πάντως αυτό να τους στερήσει την κατάκτηση της 3ης θέσης του Κρητικού ομίλου. Οι δύο Ρεθυμνιώτικες ομάδες ήταν άτυχες στα χθεσινά παιχνίδια, αφού μέτρησαν έξι φορές να χτυπάει η μπάλα στα δοκάρια του αντίπαλου, έχοντας 3 οι Νέοι και άλλα τόσα οι Παίδες.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ (2001-02)

Μαγική εικόνα ήταν το τελικό 1-0 του παιχνιδιού στην κατηγορία των Νέων, με το Ρέθυμνο να είναι καταιγιστικό, να χάνει την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, έχοντας τρία δοκάρια, αλλά το Λασίθι να είναι πιο ουσιαστικό και ουσιαστικά με μία επίθεση να παίρνει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα και για 90’ λεπτά, με την πρώτη καλή στιγμή να σημειώνεται στο 7’ αλλά το σουτ του Π. Παπιομύτογλου να διώχνει σε κόρνερ ο Φαϊτάκης. Νέα καλή στιγμή για το Ρέθυμνο στο 28’ με τον «κεραυνό» του Βερνάδου να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Το Λασίθι όμως στο 35’ ευτύχησε στην μοναδική καλή στιγμή του σε μια αντεπίθεση να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ, με ψηλοκρεμαστό πλασέ του 13χρόνου (γεννηθέντα το 2004) Γρηγοράκη, ανοίγοντας το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα.
Στην επανάληψη, η υπεροχή του Ρεθύμνου ήταν ακόμη πιο καθολική, συνεχίζοντας να χάνει ευκαιρίες, με τον Φαϊτάκη να είναι σε πολύ μεγάλη ημέρα. Ο πορτιέρο του Λασιθίου στο 47’ απέκρουσε και τα δύο σουτ του Πρινιανάκη στο διπλό τετ α τετ που βρέθηκαν, ενώ στο 68’ το σουτ του Ψυχαράκη έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Τσακάλι από το σημείο του πέναλτι κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 76’ ο Φαϊτάκης μπλόκαρε το σουτ του Π. Παπιομύτογλου. Στο 81’ ο Σφακιανάκης μετά από σύγχυση σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά με κεφαλιά ο Τσακάλι έδωσε στην μπάλα, πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Πάγια, δίκην τερματοφύλακα έδιωξε εντυπωσιακά μεν το χέρι. Ο κ. Κρασαγάκης αμέσως έδειξε την άσπρη βούλα και απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον μέσο του Λασιθίου. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τσακάλι, με τον Φαϊτάκη να διώχνει με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού του, 3ο για το Ρέθυμνο. Στο 84’ ακυρώθηκε γκολ του Σφακιανάκη ως οφσάιντ, ενώ στο 85’ το σουτ του Ψυχαράκη μέσα από την περιοχή έδιωξε και πάλι εντυπωσιακά ο Φαϊτάκης σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρασαγάκης, Α. Κασαπάκης, Καμπιτάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θεόφιλος Αποστολάκης): Μ. Παπιομύτογλου, Αποτσολάκης, Γαϊτάνης, Ποθουλάκης (57’ Ψυχαράκης), Πρινιανάκης, Σωπασής (78’ Θεοδωράκης), Κωστάκης, Τσακάλι, Στεφανάκης, Π. Παπιομύτγλου, Βερνάδος (70’ Σφακιανάκης).
ΛΑΣΙΘΙ (Ιορδάνης Τσιρκίνης): Φαϊτάκης, Τσάκωνας, Ασπραδάκης, Ιωάννου, Αλεξίου, Μουτσάι, Π. Μυλωνάκης (89’ Κουναλάκης), Δρακονάκης, Γρηγοράκης, Πάγια, Τσολιαρίδης, (12 Κουναλάκης, 15 Μουστάκας).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (6η)
Τετάρτη 11 Ιανουαρίου
Ρέθυμνο – Λασίθι 0 – 1
(35’ Γρηγοράκης)
Ηράκλειο – Χανιά 3 – 1
(26’ πεν. Καλαϊτζάκης, 53’, 71’ Χαϊντίνι – 16’ Ζολώτας)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (2003-04)

Χωρίς βαθμό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Μικτή Παίδων της ΕΠΣ Ρεθύμνου, η οποία γνώρισε την ήττα χθες στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με 6-3 από το Λασίθι. Το παιχνίδι είχε δύο όψεις με το Ρέθυμνο να είναι καλύτερο στο α’ ημίχρονο έχοντας τρία δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες αλλά να μένει στο 1-1. Στην επανάληψη την υπεροχή την είχε το Λασίθι, το οποίο ήταν αποτελεσματικό και ουσιαστικό, μετατρέποντας σε γκολ τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, φτάνοντας στην ευρεία νίκη με 6-3.
Το Λασίθι άνοιξε το σκορ στο 12’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρογδάκη, αλλά το Ρέθυμνο «απάντησε» με τρία δοκάρια, δύο με τον Τζωρτζινάκη και ένα με τον Μπουρνέλη. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 34’ με σουτ μέσα από την περιοχή του Φραγκιαδάκη. Η επανάληψη ήταν εφιαλτική για τη Μικτή Ρεθύμνου, δεχόμενη δύο γκολ σε 1’ λεπτό και 5 σε 18’ λεπτά. Στο 43’ ο Κοκκίνης πέτυχε το 1-2 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φωτιάδης «έγραψε» το 1-3. Στο 52’ ο Φωτιάδης πέτυχε το ομορφότερο γκολ της αναμέτρησης για το 1-4, για να έρθει ο Σολάκου στο 57’ και να εκμεταλλευτεί αδράνεια της άμυνας του Ρεθύμνου για το 1-5. Στο 61’ με σέντρα σουτ ο Ρογδάκης αιφνιδίασε τον Δεσποτόπουλο για το 1-6. Το Ρέθυμνο το μόνο που κατάφερε στο φινάλε ήταν να μαζέψει την έκταση της ήττας του πετυχαίνοντας δύο γκολ. Στο 72’ ο Τζωρτζινάκης με κεφαλιά μείωσε σε 2-6, ενώ το τελικό 3-6 διαμορφώθηκε στο 80’ με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ του Σπαντιδάκη έξω από την μεγάλη περιοχή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κ. Κασαπάκης, Α. Κασαπάκης, Καμπιτάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θεόφιλος Αποστολάκης): Δεσποτόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου (65’ Αποστολάκης), Γιαννούλης, Γκεοργκιέφσκι (60’ Καφετζής), Φραγκιαδάκης, Γερωνυμάκης (46’ Σπαντιδάκης), Βασιλάκης, Λιονής, Μπουρνέλης (65’ Δρανδάκης), Τζωρτζινάκης, Τζουτζούλης (46’ Τσιλεδάκης).
ΛΑΣΙΘΙ (Ιορδάνης Κιρκίνης): Πυργιωτάκης (73’ Φραγκούλης), Παπαδάκης (62’ Σαούλι), Κοκκίνης (73’ Σταματάκης), Ντούνγκα, Ψαλιδάκης, Σολάκου, Ρογδάκης (62’ Ντίσα), Φαϊζάκης, Κοκκίνης, Φωτιάδης, Κουτούζος (41’ Σκέντερι).

Ρέθυμνο – Λασίθι 3 – 6
(34’ Φραγκιαδάκης, 72’ Τζωρτζινάκης, 80’ Σπαντιδάκης – 12’ πεν., 61’ Ρογδάκης, 43’ Κοκκίνης, 44’, 52’ Φωτιάδης, 57’ Σολάκου)
Ηράκλειο – Χανιά 5 – 0
(25’ Κουτεντάκης, 35’ Τσαμπουράκης, 65’ Καφούσης, 75’ Λιανέρης, 77’ Γαρεφαλάκης)

1. Ηράκλειο 18 6-0-0 31 – 4
2. Χανιά 10 3-1-2 19 – 14
3. Λασίθι 7 2-1-3 16 – 24